من توریستم بزرگترین پرتال گردشگری

شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۶

بازدید :
939

باغ چشمه‌ عمارت (حوض‎خانه)
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای

این باغ عظیم و باشکوه در استان مازندران در قسمت جنوب شرقی باغ‌تپه و باغ‌شاه در محوطه‌ای به طول حدود 410 متر و به عرض حدود 135 متر و فرم مستطیلی آن در جهت شیب زمین و به سمت شمال غربی، در زمان شاه عباس در بهشهر ساخته شده‌است.


در منتهی‎الیه جنوب شرقی باغ، کوشکی مربع به ابعاد 22*26 متر، در دو طبقه با تزیینات گچ‌بری و کاشی‌کاری واقع شده‌است. وسط این عمارت، چشمه‌ای از دل زمین می‌جوشید که در چهار سمت توسط جوی‌هایی باغ را آبیاری می کرد.


در طبقه همکف چشمه طبیعی(مظهر آب) قرار گرفته،‌ آب از این مظهر از 4 طرف بنا خارج شده و به کانالی که دور تا دور بنا وجود داشته، سرریز می‎شده است.
در گذشته به دلیل شیب زمین، سطح باغ تراس‎بندی شده و در امتداد محور اصلی آن، تعداد زیادی آبشارهای کوچک به وجود آمده بود، که آب با عبور از هر یک از آنها به حوضچه بعدی وارد می‎شده و بجز حرکت آب در محور اصلی جهت نمایش و زیبایی به مسیرهای فرعی جهت آبیاری باغ‎ها،‌ مزارع و کشتزارهای خارج از باغ هدایت می‎شده است.

همچنین بخشهایی از محوطه باغ که به صورت تراس‎بندی بود، به فضاهای مسکونی و قسمتی از آن به سازمان آب اختصاص دارد و تنها بخشی از بنای تخریب شده و قسمتی از دیوار باغ و ورودی در ضلع جنوب شرقی باقی مانده است. این باغ در سال 1352 به شماره 948 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

باغ چشمه‌ عمارت (حوض‎خانه)

باغ چشمه‌ عمارت (حوض‎خانه)

ادرس باغ چشمه‌ عمارت (حوض‎خانه)

در صورت اطلاع از آدرس باغ چشمه‌ عمارت (حوض‎خانه)، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .


نصاویر باغ چشمه‌ عمارت (حوض‎خانه)

نقشه باغ چشمه‌ عمارت (حوض‎خانه)

در صورت آگاهی از مختصات جغرافیایی باغ چشمه‌ عمارت (حوض‎خانه) لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید ( بدست آوردن مختصات )

نظرات شما در مورد باغ چشمه‌ عمارت (حوض‎خانه)