سد بز بستک Dam Goats of Bastak
یکشنبه ۰۴ تیر ۱۳۹۶
Hormozgan/ Bastak/ Dam Goats
امتیاز (0 از 10) از مجموع 0 رای
بازدید: 970
سد بُز نام سدی است تاريخى واقع در بخش کوخرد شهرستان

بستک

در غرب استان

هرمزگان

، يكى از آثار هاى تاريخى و از نقاط دیدنی استان

هرمزگان

در جنوب ایران است. این سد در جنوب شرقی کوخرد و در مشرق تنب جلالی و در شمال کوه خآب و در جنوب رودخانه مهران واقع می‌ باشد . آب این سد به سوی نخلستان ‌های باغ زرد و مزاجان و بک احمد و بشکرو و جابر لوز می‌ رسیده در زمان آبادانی سد و این مناطق را آبیاری می‌ نموده ‌است . از این سد آثاری باقی در دهانه دره بست گز مانده است.

تاریخ سد بز
این سد در سال ۱۱۰۰ هجری قمری توسط یکی از خیرین منطقه ساخته شده‌ است ، و در حدود ۲۰۱ سال از آن بهره برداری شده ‌است و نخلستان ‌ها و مناطق گسترده‌ ای از زمین‌ های پشت رودخانه را آبیاری می ‌کرده است ، تا اینکه در سال ۱۳۰۱ هجری قمری و در اثر هجرت مالکان سد به سوی شارقه ( شارجه ) و بعلت تعمیر نشدن سد و در اثر بارش باران زیاد و سیل شدید ، سد شکست و منهدم شد .

آبخیز سد بز

آبخیز ; این سد از مناطق گسترده تشکیل می‌ یافته ، ابتداء ازبون کوه زیر ، و سرگرد نرگ‌ های جنوب ، نرگ بست گز ، نرگ او شیرینو ، نرگ مرخاو ، نرگ دیوونی ، نرگ أودون علی ، نرگ گُل مُودُونُو ، نرگ گری پان ، وگری ‌های کوه جنوب تماماً ابتداء از گری امبرو ، گری مَد یوسفی ، گری مَد عبد الرحیمی و تمام دره‌ های بلند و کوتاه اطراف تماماً به دره بست گز می‌ ریزد و در سد بز سرازیر می‌ شود ، و دریاچه ‌ای زیبا و با طراوت به وجود می ‌آورد ، ولُدخهِ‌ هایی که از کوه هایی که در اطراف این سد بزرگ وجود دارد ، به ‌وسیله کوهستان ها و نواحی به ارتفاع ۸۴۰۰ پا احاطه شده و منطقه وسیعی در برگرفته‌ است ، آب این مناطق کوهستان ها تماماً به سد بز ریخته می‌ شده و سپس به سوی نخلستان ها می‌ رفته ، اما بعد از شکسته شدن سد بز این آبها به رودخانه مهران می ریزد .

آدرس سد بز:
در صورت اطلاع از آدرس سد بز ، در قسمت نظرات لطفا اعلام فرمائید .
مختصات سد بز در نقشه
در صورت آگاهی از مختصات این مکان لطفا ما را در تکمیل اطلاعات یاری نمایید
بدست آوردن مختصاتلطفا تجربه خود از بازدید سد بز را با دیگران درمیان بگذارید .
نام (الزامی)
پست الکترونیک
متن نظر شما(الزامی)